MOJE SPOSOBY NA PRZEZIĘBIENIEOd kilku dni męczę się z uporczywym przeziębieniem, którego nabawiłam się po przemoknięciu od deszczu i mokrego śniegu. Fakt, że w końcu mogę porządnie odpocząć i poświęcić czas na nadrobienie zaległości książkowych wcale mnie nie pociesza, bo od kaszlu mieni mi się już w oczach. Na szczęście czuję się już lepiej dzięki kilku wspaniałym sposobom na szybki powrót do zdrowia. Chętnie podzielę się z Wami tym, co sama stosuję :)

Herbata z miodem i cytryną, niezapomniany smak dzieciństwa ;) Pamiętajcie, by miód i cytrynę dodawać do herbaty już nieco ostudzonej, by skorzystać z ich właściwości!

Sok z malin domowej roboty, prosto z maleńkich słoiczków pachnących jeszcze latem i słońcem... Jeśli nie robiliście nigdy takiego soku, rozejrzyjcie się w sklepie za takim dobrej jakości, który poznacie po krótkiej liście składników i dużej zawartości malin. Dodaję go do herbaty, a z odrobiną imbiru tworzą rozgrzewający eliksir zdrowia :)

Pierzga pszczela, czyli pieczołowicie zebrany przez pszczoły pyłek, zakonserwowany w komórkach plastra miodu i przetworzony poprzez naturalne procesy. Jest bardzo wartościowy dla organizmu, poprawia odporność, uzupełnia niedobory, łagodzi ból, trzeba go jednak przyjmować regularnie i systematycznie. Pierzgę można nabyć u pszczelarzy oraz w niektórych sklepach z produktami eko.

Domowy syrop z mlecza, o który warto zadbać wiosną; znakomity na kaszel jesienią i zimą; moje zapasy już się kończą, więc w tym roku pewnie zarządzę wielkie zbiory mniszka lekarskiego, a Wam podeślę instrukcje i dokładny przepis :)

Ciepły koc i dobry kryminał, a więc nieodłączni towarzysze niedoli :)


Równie ważne jak domowe sposoby, są te dostępne w aptekach. U mnie najlepiej sprawdzają się syropy, które szybko eliminują kaszel i objawy przeziębienia, a dodatkowo świetnie smakują! Wybierając syrop zwracam uwagę na jego skład. Co znajduje się wśród pożądanych składników?

Ekstrakt z bzu czarnego, który działa m. in. wykrztuśnie i rozgrzewająco; był znany już w Starożytności jako lek uniwersalny i znakomity na wiele schorzeń.

Lipa, bardzo ceniona w leczeniu przeziębień; napar z lipy zapobiega również bólom głowy.

Pelargonia afrykańska, również składnik syropów na przeziębienie dla dzieci i dorosłych, znany i ceniony jako znakomite antidotum na kaszel i inne choroby układu oddechowego.


Ważne, by określić, czy nasze objawy to przeziębienie, czy może jakaś poważniejsza infekcja. W drugim przypadku powinniśmy udać się do lekarza, który fachowo poradzi coś na nasze dolegliwości i zapobiegnie dalszym powikłaniom.

A Wy? Jak radzicie sobie z przeziębieniem?