Jak wybrać internet?Być może jesteś studentem i mieszkasz w wynajętym pokoju lub akademiku, a od rana do wieczora biegasz między uczelnią, biblioteką i bistro z hot-dogami. Być może jesteś bizneswoman, która często wyjeżdża w podróże służbowe. A może jako obieżyświat i włóczykij lubisz poznawać nowe miejsca i w domu jesteś tylko gościem? Ale jeśli nawet jesteś domatorem, który wieczory spędza przed telewizorem albo z dziećmi nad podręcznikiem do matematyki, zapewne potrzebujesz internetu. Codziennie. I bez zbędnych przerw.

Zadajesz sobie więc zapewne pytanie, jak wybrać właściwą ofertę? Czy zdecydować się na internet mobilny, czy może stacjonarny? I co to są te światłowody?!Zacznijmy od pytania, co to właściwie jest ten internet mobilny?

Jest to internet, który pozwala na bycie online wszędzie, nie tylko w domu. Oczywiście, trzeba być w zasięgu, ale zakładam, że nie wybierasz się w lasy tropikalne, a do pobliskiego parku ;) Najbardziej pożądaną prędkością takiej usługi jest oczywiście LTE (4G), jednak prędkość 3G (na urządzeniach mobilnych możesz się także spotkać z oznaczeniem H lub H+) jest równie powszechna i w codziennym użytkowaniu sprawdza się bardzo dobrze. To, czy będziesz w zasięgu szybkiego internetu, zależy nie tylko od dostawcy usługi, ale także od ilości jednocześnie korzystających osób, zabudowy, warunków atmosferycznych, od urządzenia, na którym korzystasz oraz karty SIM. Pamiętaj więc, by dopytać sprzedawcę o funkcje urządzenia.
Internet mobilny zwykle jest limitowany, a pakiet danych determinuje wysokość opłat. Wybierz ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom.


A czym cechuje się internet stacjonarny?

Oczywiście, z założenia przeznaczony jest do korzystania w domu (lub w pracy). Nie potrzebujesz jednak, jak sądzą niektórzy, telefonu stacjonarnego do jego instalacji. Jeśli zdecydujesz się na internet światłowodowy, a nie po kablu miedzianym, nie będziesz musiał ponosić żadnych dodatkowych opłat za utrzymanie łącza. Ale nie martw się - oferta jest zwykle tak przygotowana, że nawet te dodatkowe opłaty są już wliczone w koszt i zwykle nie są to wyższe stawki. Taka oferta internetu domowego pozwala też na poszerzenie oferty kanałów tv i skorzystanie z oferty konwergentnej u wybranego operatora - można zaoszczędzić, więc staraj się wybierać jednego dostawcę wszystkich usług, z których korzystasz ;)
Zwykle, w przeciwieństwie do mobilnego, internet stacjonarny jest nielimitowany. W zależności od przepustowości łącza może mieć różne prędkości - tutaj też dobierz ofertę do swoich potrzeb. Przykładowo, graczom i osobom, które pobierają i wysyłają wiele danych, przyda się nawet 250 Mb/s. Jeśli sporadycznie oglądasz w internecie filmy, przeglądasz witryny i udzielasz się na forach, nie poczujesz dotkliwej różnicy w przypadku 150 Mb/s. Polecam jednak korzystanie z możliwości, jakie daje światłowód, a więc błyskawiczny internet we własnym domu :)


No właśnie, czymże jest ten światłowód?

Światłowód to cieniutka rurka, podobna do włosa. Jest szklana i przewodzi światło, będące nośnikiem informacji. Są one bardzo delikatne, a praca podczas ich montażu - bardzo precyzyjna. Zwykle dla wygody i sprawności w budynku montuje się wiązkę światłowodów, z których następnie wydziela się poszczególne włókna biegnące do mieszkań. Dostęp do tej technologii jest tak pożądany, gdyż zapewnia szybką i stałą prędkość internetu dzięki dużej przepustowości, co sprawia, że korzystanie z niego jest jeszcze przyjemniejsze. Technologia, o której mówię, może Ci się kojarzyć ze skrótem FTTH - Fiber To The Home.Jak więc wybrać odpowiedni internet?

Zwróć uwagę, gdzie najczęściej potrzebujesz być online. Ważnym czynnikiem może być również to, na jakich zasadach mieszkasz w obecnym miejscu - czy jest to mieszkanie Twoje, czy wynajęte. I wreszcie - do jakich celów będziesz ów internet wykorzystywał.

Gdy już rozważysz te czynniki, z pewnością będziesz mógł podjąć świadomą i właściwą decyzję. Niezależnie od wybranej technologii pamiętaj, że w sieci nikt nie jest anonimowy. Nie zapominaj o zasadach savoir-vivrenie hejtuj bezmyślnienie trać czasu na bzdury i odwiedzaj tylko wartościowe witryny internetowe - w wolnej chwili rzuć okiem TUTAJ, sporo naprawdę interesujących artykułów, które skutecznie poszerzą Ci horyzonty :). Dbaj o swoje bezpieczeństwo. I pamiętaj o częstych przerwach, przynajmniej kilkuminutowych, by dać swoim oczom chwilę odpoczynku! :)