PREZENTY KOMUNIJNE KIEDYŚ I DZIŚCzy pamiętasz, co dostałeś na swoją Komunię? Czy był to zegarek, Biblia, a może byłeś jeszcze większym szczęściarzem i obdarowano Cię rowerem? Czy może do dziś zastanawiasz się, gdzie podziały się Twoje komunijne oszczędności? ;) Oczekiwania dzieciaków bardzo się zmienily, ale warto zadać sobie pytanie, co w tym ważnym dniu jest naprawdę istotne?

Spójrz, przygotowałam krótkie zestawienie popularnych prezentów komunijnych kiedyś i dziś. Będzie mi niezmiernie miło, jeśli dołączysz do dyskusji i napiszesz, co myślisz o prezentach z okazji Pierwszej Komunii!
Białe zegarki ze złotymi wskazówkami, na równie białym skórzanym pasku wiodły w okresie komunijnym zegarmistrzowski prym. Zdarzały się też inne kolory, jednak to właśnie najmniej praktyczna biel ze względu na szczególną okazję miała pierwsze miejsce!  Piękne zegarki znajdziesz np. tutaj.

Biblia, zwykle pięknie wydana, gruba i ciężka. Najładniejsze były te przystępne wydania dla dzieci, opatrzone obrazkami i zachęcającymi szczegółami. Zwykle był to prezent od któregoś z rodziców chrzestnych, choć nie była to reguła.

Medalik, koniecznie zloty, na cieniutkim łańcuszku. Obok zegarka, jeden z najpopularniejszych prezentów z tej okazji. Często zastępowany przez krzyżyk. Tak obdarowani mają swój prezent pewnie do dziś.

Rower, w końcu! Wymarzony zamiennik tego małego dziecięcego rowerka, z którego każdy drugoklasista zdążył dawno wyrosnąć. Był to spory wydatek, ale w tym wieku zdecydowanie najbardziej pożądany, dawął też najwięcej radości!

Koperta, a ściślej ujmując, pieniądze. Czasem w obawie przed nietrafionym prezentem bliscy wręczali po prostu hojną zawartość białej koperty, z dołączonymi serdecznymi życzeniami. Niektórzy obdarowani dzięki temu spełnili swoje marzenia, inni do dziś rozważają, gdzie się podziała ta bajońska (w oczach kilkulatka przecież) suma ;)

Smartphone, o ile dziecko już nie posiada najnowszego modelu. O ile drogie, modne egzemplarze to w tym wieku zarówno zbytek, jak i niebezpieczeństwo, o tyle telefon sam w sobie to absolutna konieczność. Nic dziwnego zatem, że coraz młodsi w kieszeni dzierżą już smartphone'a!

Xboxy i Play Station. Hm. Tutaj mam mieszane uczucia. Sama jestem dumną posiadaczką xboxa i muszę przyznać, że w parze z kinektem jest to naprawdę świetna sprawa - można wspaniale spędzić czas ze znajomymi, a w wolnych chwilach nawet nasza dwójka pływa pontonami i tańczy do popularnych hitów ;) Nie jest jednak tajemnicą, że sporo jest gier, które wciągają bezpowrotnie, może to być więc niebezpieczne dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym.

Komputer - jak wyżej. Tutaj również moje odczucia są ambiwalentne, bo może to być zarówno pomoc naukowa, niezbędne "okno na świat" dorastającego człowieka i towarzyskie "być albo nie być", jednak w sieci trzeba być bardzo ostrożnym. Poza tym to potworny "zjadacz czasu".

Medaliki, zegarki, Biblia - nadal pojawiają się na Pierwszej Komunii. Tradycyjne prezenty nie wyszły na szczęście z mody i ciągle jeszcze potrafią sprawić radość! Łatwiej je natomiast kupimy przez internet, co nawet dla zabieganych gości będzie wygodnym rozwiązaniem. Spójrz tutaj, może uda Ci się wybrać coś odpowiedniego?

Ale również quady są coraz popularniejszymi komunijnymi podarkami. Tylko czy naprawdę odpowiednimi dla dziecka w tym wieku? Może lepiej byłoby jednak zdecydować się na poczciwy, tradycyjny rower albo porządne akcesoria do tego już posiadanego?
Aby wziąć udział w ankiecie, kliknij na poszczególne kółko z właściwą odpowiedzią. Możesz wybrać kilka odpowiedzi, a nawet dodać własną poprzez kliknięce + :)