DIY: zagłówekOstatni weekend upłynął pod znakiem ciężkiej pracy, której owocami chcę podzielić się dziś z Tobą. Projekt wbrew pozorom jest bardzo prosty do wykonania, wymaga jedynie czasu i cierpliwości. W kilku krokach staniesz się posiadaczem pięknego zagłówka. Możesz wykończyć go w stylu skandynawskim lub prowansalskim, a nawet loftowym. Wystarczy dodać kilka pasujących drobiazgów i wspaniała dekoracja gotowa!       Lista zakupów:

  • deski (np. sosnowe) przycięte na odpowiedni wymiar
  • wiertarka i wiertła różnej wielkości
  • kołki i wkręty
  • biała bejca
  • pędzel
  • ołówek
  • śrubokręt
  • miarka
  • poziomica
  • opcjonalnie: lampki nocne


1. Zaopatrz się we wszystkie potrzebne materiały. Zwróć uwagę na jakość kupowanego drewna. Większość marketów budowlanych przycina deski na odpowiednią długość, nierzadko nawet nieodpłatnie. Ważne, by były to tanie materiały budowlane, które nie pochłoną całego Twojego budżetu. Pamiętaj, by wcześniej dokładnie wymierzyć oczekiwane wymiary zagłówka. Weź pod uwagę wysokość oraz szerokość, przy czym ów drugi wymiar warto powiększyć o dodatkową szerokość poza ramę łóżka - będzie to znacznie lepiej wyglądać, szczególnie jeśli zdecydujesz się na przymocowanie lampek nocnych.


2. Ustal dokładnie, w którym miejscu chcesz zacząć montaż zagłówka i tam dopasuj pierwszą z desek. Nawierć cieńszym wiertłem do drewna otwory na dwóch końcach deski. Następnie przyłóż ją do ściany ostrym gwoździkiem zaznacz, w których miejscach będziesz wiercić ścianę.3. Przy pomocy grubszego wiertła nawierć w odpowiednich miejscach ściany otwory, w których następnie umieść kołki. Pamiętaj, by głębokość nawiertu odpowiadała długości kołeczka.


4. Przyłóż deskę do ściany i przykręć - wystarczy Ci śrubokręt, ale przyda się druga osoba do przytrzymania deski.


5. Powtarzaj kroki 2-4 kolejno w przypadku każdej z desek.

6. Pokryj zagłówek bejcą. Powinna wystarczyć jedna warstwa, która zapewni naturalny efekt. Ten krok możesz wykonać także na początku, jednak musisz wówczas pamiętać, by w chwili montażu deski były idealnie suche - w przeciwnym razie ryzykujesz brzydkie odciski, brudne ślady i przylepiony kurz z wiercenia.


7. Jeśli tak jak ja wymarzyłeś sobie lampki nocne przytwierdzone do zagłówka, wystarczy przykręcić je wkrętami do drewna. Wszystkie potrzebne elementy prawdopodobnie będą w zestawie.Zagłówek gotowy! :)

Jestem bardzo zadowolona z efektu. Uczciwie przyznaję, że byłam raczej kierownikiem tej budowy, a całą robotą zajął się mój podwykonawca, ale dzielnie przytrzymywałam, wkręcałam, malowałam i przede wszystkim dodawałam otuchy w chwilach zwątpienia :)

Powodzenia!