JAK PODAWAĆ KAWĘ, BY ZACHWYCIĆ SWOICH GOŚCI?


Być może zadajesz sobie codziennie pytanie, jak podawać kawę, by zachwycić swoich gości, by wrzucić ładne zdjęcie na Instagrama? Może ta zagadka spędza Ci sen z powiek? A może czytasz ten artykuł, bo przyszło Ci właśnie do głowy, że możesz uczynić z picia kawy prawdziwą przyjemność dla oka?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś TAK, ten tekst jest dla Ciebie!


1. DEKORUJ KAWĘ
Poszperaj w kuchennych szafkach, przejrzyj zawartość szuflady z przyprawami i sprawdź, co możesz wykorzystać do udekorowania swojego cappuccino. Wspaniale sprawdzają się wszelkiego rodzaju posypki i przyprawy. Możesz kupić gotowe produkty, choć zachęcam do eksperymentowania! Mieszaj, łącz i odważnie testuj nowe smaki.

Przykładowe składniki przypraw i posypek do kawy:
- cynamon
- wanilia
- anyż
- czekolada i kakao
- skórki cytrusów
- posypki do wypieków
- wiórki kokosowe
- pokruszone pralinki

Być może posypki to dla Ciebie za mało? W takim razie na pewno skusisz się na kawę udekorowaną listkami mięty, owocami - niczym modny drink, piankami... Pycha!

Czym jeszcze możesz dekorować kawę?
- listki mięty, melisy itp.
- jadalne kwiaty
- owoce
- bita śmietana
- pianki marshmallows
- mrożone owoce
- kostki lodu udekorowane owocami (do kawy mrożonej oczywiście)

Jak poprawić smak kawy?
Wystarczy, że dodasz do niej np. lody lub syrop smakowy, a nawet alkohol (np. likier)! Gotowy syrop do kawy możesz kupić w sklepie, ale zapewniam Cię, że równie pyszny przyrządzisz własnoręcznie, w domowym zaciszu. Jak? Wystarczy, że zmiksowane owoce, np. maliny, połączysz z płynnym karmelem. Innym sposobem jest roztopiona czekolada z wodą, z dodatkiem ulubionych przypraw. A może spróbujesz rozpuścić czekoladkę lub krówkę? Eksperymentuj, baw się smakami i testuj nowe pomysły! Pamiętaj jednak, że najsmaczniejszy jest zawsze umiar ;)


2. PODAWAJ JĄ W PIĘKNYCH NACZYNIACH
Zamiast tradycyjnej filiżanki wykorzystaj butelkę o ciekawym kształcie albo wysoką szklankę, z której zawsze pijesz koktajl. Chcesz, niczym Audrey mleko, pić poranną kawę z kieliszka? Czemu nie! Coraz popularniejsze są też słoiki, te z uchem i takie bez. Piękne są! Jaki jest Twój pomysł na dzisiejszą dawkę kofeiny?


3. DEKORUJ TE NACZYNIA
Zadbaj, by naczynie, w którym podajesz kawę, było w odpowiedniej oprawie. Na początek jednak złota zasada, która powinna towarzyszyć Ci zawsze - im bardziej strojne naczynie, tym mniej dekoracji wymaga.

A co przyda się do dekoracji naczynia z kawą?
Rozejrzyj się wokół. Na pewno masz pod ręką piękny spodeczek, ręcznie malowany lub o ciekawym kształcie. Gdzieniegdzie pałętają Ci się pewnie kolorowe tasiemki. Mrożona kawa pita przez niebanalną słomkę smakuje o wiele lepiej! A wszystko to podane na eleganckiej tacy, ze świeżymi kwiatami obok...
Ta sama zasada dotyczy łyżeczek - zaopatrz się w kilka wykorzystywanych tylko do tego celu, ale naprawdę przepięknych. Dbaj o nie, myj ręcznie i starannie wycieraj do sucha. Taka piękna łyżeczka będąca ozdobą sama w sobie, najlepiej udekoruje kawę!


4. DBAJ O ESTETYKĘ PODCZAS PRZYRZĄDZANIA ORAZ JAKOŚĆ PRODUKTÓW
Tak, tak. Ten punkt powinien w sumie widnieć tu jako pierwszy. Pamiętaj - jeśli podasz gościom kawę złego gatunku, nic nie zatrze jej kiepskiego smaku. Kieruj się jakością i własnym doświadczeniem - kupuj sprawdzone produkty z pewnego źródła.
Muszę tu również wspomnieć o etapie przyrządzania napoju. Zwróć uwagę, czy Twój ekspres nie wymaga już odkamieniania lub gruntownego czyszczenia, a dysza spieniająca nie jest kompletnie zapchana. O czystości naczyń i rąk nie trzeba już zapewne wspominać ;)


5. UŚMIECHAJ SIĘ SZEROKO
Nic nie zastąpi dobrego humoru gospodarza! Podając kawę, uśmiechaj się do swoich gości. Picie kawy powinno być czystą przyjemnością, rytuałem. Niezależnie od tego, czy na co dzień pijasz ją w samotności, czy może w szerszym gronie, ta chwila powinna być należycie celebrowana. Daj sobie parę minut oddechu. Zastanów się nad dniem. Nad tym, co udało Ci się zrobić dobrze. Nad tym, czego chcesz dziś jeszcze dokonać. Przywołaj jakieś dobre wspomnienie, które naładuje Cię pozytywną energią na resztę dnia. I nie spiesz się. Te pięć minut prawdopodobnie nie zrobi żadnej różnicy, a poczujesz się o wiele spokojniejszą i bardziej pewną siebie osobą.


ENJOY! :)